bsmef-logo-color300-fw

Pandemija oboljenja COVID-19 uspela je da privremeno zaustavi sve sportske aktivnosti u celom svetu, ali ne i stručnjake u oblasti medicine sporta. Iz potrebe da pomognemo i objasnimo probleme sportista i učesnika u sportu u vezi sa infekcijom SARS-CoV-2, Katedra za medicinu sporta Medicinskog fakulteta u Beogradu, uz pomoć Visiting Profesora naše Katedre, dr Nebojše Popovića i dr Cristiana Eirale, organizovala je Belgrade Sports Medicine E Forum (BSMEF) Pridružite nam se!

 

Dobro došli na sajt Katedre Medicine sporta, Medicinskog Fakulteta Univerziteta u Beogradu

Katedra Medicine sporta na Medicinskom fakultetu, Univerziteta u Beogradu osnovana je 15. oktobra 1970. godine na inicijativu nastavnika i asistenata koji su se bavili istraživanjima iz ove oblasti. Osnivači katedre su bili prof. dr Dragan Jović (prvi šef katedre, profesor fizikalne medicine i rehabilitacije i medicine sporta), prof. dr O. Nedeljković, doc. dr Obren Popović (profesor Interne medicine) i asistenti dr Vladimir Jorga (profesor higijene i medicinske ekologije, specijalista medicine sporta), dr Ilija Jorga (profesor Medicinske fiziologije, specijalista medicine sporta), dr Vujadin Mujović (profesor Medicinske fiziologije) i dr Bogomira Mršulja (profesor Biohemije).

Od osnivanja, Katedra Medicine sporta je organizovala različite vidove poslediplomske nastave, kurseve kontinuirane medicinske edukacije, učestvovala u radu i bila član u brojnim naučnim i stručnim projektima i međunarodnim udruženjima. Tokom svog postojanja, Katedra se razvijala u posebnoj oblasti u okviru medicinskih nauka, koja pručava pozitivne i negativne uticaje fizičkih opterećenja različitog stepena na organizam zdravog i bolesnog čoveka, sa ciljem određivanja optimalnih fizičkih opterećenja za podizanje nivoa funkcionalnog stanja organizma, očuvanje zdravlja (prevenciju), ali i lečenje i rehabilitaciju različitih oboljenja. U tom smislu, danas se ističe fizička aktivnost kao mera prevencije kod zdravih osoba, oba pola i svih starosnih struktura. S druge strane, savremena medicina fizičku aktivnost prepoznaje kao “polipilulu” koja, ne samo da leči različite bolesti, već je značajno efikasnija od bilo kog leka. Kao i svaki  lek, fizička aktivnost mora biti pravilno osmišljena i individualno dozirana. U tom pravcu će se Katedra Medicine sporta razvijati u budućnosti.

Danas, Katedra Medicine sporta organizuje sve oblike poslediplomske nastave. Tako se organizuje nastava na:

  1. Specijalizaciji iz Medicine sporta
  2. Specijalističkim akademskim studijama iz Medicine sporta
  3. Doktorskim akademskim studije, modul Primenjena istraživanja u medicini sport i motornim veštinama
  4. Master akademskim studijama fizička aktivnost, zdravlje i terapija vežbanjem
  5. Integrisane akademske studije – Izborna nastava
  6. Zdravstvena delatnost – Laboratorija za medicinu sporta i terapiju vežbanjem

Posebno ističemo učešće Katedre Medicine sporta i Medicinskog Fakulteta, Univerziteta u Beogradu u Tempus IV projektu pod nazivom “Sport Professions: Education, Employment, Development in the Balkan Region – SPEED “. U ovom projektu akreditovan je Master program pod nazivom: Fizička aktivnost, zdravlje i terapija vežbanjem. U oktobru 2016.god upisana je prva generacija polaznika ovog studijskog programa.